Cyklistické preteky Okolo Slovenska odštartujú v Žiline v stredu 16. septembra

Už o niekoľko dní vypukne na Slovensku najväčší cyklistický sviatok. Známe cyklistické mená sa stretnú na 64. ročníku medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska. O cenné body a dresy budú cyklisti bojovať na slovenských cestách od 16. do 19. septembra. Preteky odštartujú v Žiline, odkiaľ budú pokračovať cez Banskú Bystricu, Žiar nad Hronom, Topoľčianky až do Skalice. Fanúšikovia cyklistiky sa i tento rok môžu tešiť z kvalitného športového zážitku, keďže účasť na podujatí potvrdili známe cyklistické tímy. Vzhľadom na epidémiu koronavírusu budú počas pretekov platiť prísne hygienické pravidlá. Organizátori v spolupráci s partnermi pripravili viaceré opatrenia.

Rozlúčka s letom 1. septembra v Lesoparku je zrušená

Z dôvodu nepriaznivého počasia sa podujatie ruší. Uskutoční sa v náhradnom termíne koncom septembra.

Sever proti Juhu - podujatie zrušené

Z dôvodu preventívnych opatrení proti šíreniu koronavírusu sú zrušené 2 športové podujatia Žilinského kultúrneho leta:
❌ Sever proti juhu
❌ Finále beachvoleybalovej ligy
Chránime seba aj ostatných. ✅

POĽAHOBA FEST

Tento rok sa predstavia kapely zo Žiliny výhradne so svojou tvorbou. Vox Supra je kapela aktívne fungujúca od roku 2015. V žánri folk-rocku sa venuje problematike bežného života. Vo februári tohto roku vydali e.p. v elektronickej podobe. Old Modem začal vystupovať v 2014 a v roku 2016 nahral CD pod názvom Pánske kaderníctvo v štúdiu Melody. Pod názvom Modem fungoval cca 15 rokov do roku 1997, kedy sa venoval zábavnému žánru. Teraz sa prezentuje výlučne vlastnou tvorbou. Scarlet Wings vznikla z trosiek jednej speedmetalovej kapely približne vo februári 2006. Postupne si našla dvoje hudobné smerovanie, ktoré inklinuje melodickému heavy metalu 80. rokov.Cieľom kapely je hrať pre radosť a predávať radosť z metalovej hudby pre všetkých fanúšikov tohto hudobného žánru.

Kultové anime o Hiroshime aj Švankmajerova Alenka v ríši divov – 13. Fest Anča predstavuje program celovečerných filmov

Fest Anča 2020 je tu už o necelé 2 týždne a preto je najvyšší čas začať s predstavovaním jej programu. Hoci je medzinárodný festival animácie zameraný primárne na krátkometrážnu tvorbu, tento rok opäť prinesie aj sekciu celovečerných animovaných filmov – a tá bude určite opäť patriť k tomu divácky najpríťažlivejšiemu z tohtoročného programu. Témou 13. ročníka festivalu je totiž mimoriadne aktuálne DEŇ PO a práve k tejto téme je koncipovaná aj dramaturgia celovečerných filmov na Fest Anči 2020.

Hory a mesto Žilina 2020 (19. – 21. 8.)

Festival Hory a mesto Žilina už tradične prinesie výber toho naj zo svetovej outdoorovej produkcie. Pandémia koronavírusu zasiahla aj do organizačných plánov a prehliadku si tak môžete tento rok vychutnať v komornejšej atmosfére vo formáte open air v letnom kine pod Rondlom. Séria celovečerných filmov bude doplnená o kratšie fascinujúce snímky zachytávajúce rôzne adrenalínové aktivity. V piatok sa môžete tešiť aj na malé prekvapenie – prednášku o tom, čo všetko sa dá zažiť pri lete balónom, pripravili piloti z tímu balonom.sk.

Juraj Kollár / PLATÓ

Kurátorka: Katarína Bajcurová
Miesto konania: Považská galéria umenia v Žiline / výstavné priestory na prvom poschodí
Vernisáž: štvrtok 23. júla 2020 o 17.00 hod.
Trvanie výstavy: 24. 7. – 6. 9. 2020

Juraj Kollár patrí v súčasnosti k najpôsobivejším zjavom na našej maliarskej scéne. Autorská výstava v Považskej galérii umenia v Žiline predstavuje výber z najnovšej tvorby, hlavné smery a trajektórie jeho tvorivého pohybu, ktorý nikdy nejde len jedným smerom. Prednedávnom radikálne transponoval svoj autorský koncept skladaných obrazov (krajiny videné cez sklobetónové steny) k objektovo chápanej maľbe, pričom na „maľovanie“ využíva rozmanité stavebné súčiastky. Pôvodne dvojdimenzionálne kompozície nadobúdajú novú objektovú fakticitu, vecnosť a priestorovosť.

Fest Anča 2020 prinesie nové začiatky a bližší pohľad na slovenskú animáciu

Medzinárodný festival animácie Fest Anča prináša tento rok už po 13. raz výber toho najlepšieho z domácej a zahraničnej animovanej tvorby. Za svoj tematický fokus si tento rok organizátori vybrali mimoriadne aktuálnu tému DEŇ PO. V rámci nej sa do programu dostali napríklad kultový japonský animovaný film o Hirošime Bosý Gen alebo debut Jana Švankmajera Něco z Alenky. Mimoriadny priestor venujú toho roku dramaturgovia aj pohľadu na domácu animačnú scénu. Fest Anča 2020 sa uskutoční 27. – 30. augusta 2020 v Žiline.

Zmena programu - Letné sláčiky

Na základe nepriaznivej predpovede počasia na dnes – štvrtok 16.7.2020 sme podujatie Letné sláčiky (hráči z ŠKO Žilina) presunuli na štvrtok 23.7.2020, čas a miesto zostávajú nezmenené Park Ľudovíta Štúra, 18.00 hod. Ďakujeme za porozumenie.

Žilinské kultúrne leto prináša do ulíc mesta pestrý kultúrny program

V najbližších mesiacoch sa do žilinských ulíc, parkov a na námestia opäť vráti kultúra. Už teraz sa môžete tešiť na rôzne kultúrne či športové podujatia, divadelné predstavenia, premietanie filmov pod holým nebom, hudobné koncerty či festivaly.